Proč založit spolek? Existuje mnoho důvodů, proč chtějí lidé zakládat zapsané spolky. V naší praxi jsme se setkali s řadou důvodů, které vedou klienty k úvahám o tom, že si založí spolek.
Spolupráce a sdílení zdrojů: Spolky jsou často založeny lidmi, kteří se chtějí spojit s ostatními, kteří mají podobné zájmy a cíle. Spolky umožňují členům spolupracovat, sdílet zdroje a síly k dosažení společného cíle.
Získání podpory a financování: Spolky mohou být užitečné při hledání podpory a financování pro konkrétní projekty a iniciativy. Spolky mohou získat granty, sponzorství a příspěvky od soukromých a veřejných institucí.
Sportovní aktivity: Spolky často zakládají sportovci jako například tělocvičné nebo tělovýchovné jednoty – fotbalisté, basketbalisté a další. Spolek jako právní forma sdružování občanů je právě pro sportovní kluby nebo oddíly přímo ideální. Spolky se mohou zakládat nejen jako sportovní kluby ale třeba organizace pořádající různé soutěže, zápasy a nebo turnaje.
Zlepšení společnosti: Spolky mohou být založeny za účelem zlepšení určité oblasti společnosti, jako je ochrana životního prostředí, podpora zdraví a vzdělávání.
Kultura a památky: Spolky mohou zakládat lidé se zájmem o určité památky, například k obnovám památkově chráněných objektů.
Daňové a účetní výhody: Spolky mohou podnikat a zařídit si živnostenské oprávnění. Pokud nemají zdanitelné příjmy, neplatí tedy ani daně. Daním nepodléhají dary na činnost spolku ani členské příspěvky nebo dotace získané od veřejných institucí. Právě tyto ekonomické výhody často vedou k úvahám o založení spolku.
Profesní sdružování: Založení spolku může poskytnout lidem příležitosti k rozvoji různých profesionálních dovedností, jako je řízení projektů, komunikace a prezentace, práce s lidmi a organizace akcí. Spolky zakládají například jiné spolky za účelem sdružování určitého druhu neziskových organizací, existují také spolky sdružující podnikatele z určitých oborů. Členy spolku totiž mohou být nejen fyzické ale také právnické osoby.