Jak založit spolek krok za krokem?

Jaké jsou jednotlivé úkony při zakládání spolku? V toto příspěvku si probereme celý proces jak založit spolek krok za krokem.

Ujasněte si svůj záměr: Rozhodněte se, proč chcete založit spolek a čeho chcete tímto spolkem dosáhnout. Může se jednat například o poskytování sociální pomoci, podporu v oblasti kultury nebo ochranu zvířat. Účel spolku musí být uveden ve stanovách. 

Najděte si partnery: Spolek nemůže založit jednotlivec, minimální počet zakladatelů je podle podle zákona tři. Může se jednat o fyzické i právnické osoby (např. firmy).

Vyberte si název: Název spolku by měl odpovídat jeho poslání nebo účelu. Co je podstatné, že název spolku nesmí být zaměnitelný s jiným existujícím spolkem nebo jinou právnickou osobou. Pozor také na kolizi s ochrannými známkami a jinak chráněnými názvy nebo označeními.

Připravte si stanovy: Stanovy jsou základním dokumentem, který upravuje podmínky činnosti spolku. Stanovy musí splňovat podmínky vyplývající z právních předpisů, zejména občanského zákoníku.

Najděte si sídlo: Spolek musí být zapsán na konkrétní adrese. Může se jednat o dům či byt, stavba musí mít číslo popisné nebo evidenční. Pokud nemáte vhodnou adresu sídla, využijte takzvané virtuální sídlo.

Určete si orgány spolku: Spolek musí mít orgán, který řídí jeho činnost a jedná za spolek navenek. Podobně jako třeba jednatel u společnosti s ručením omezeným nebo představenstvo u akciové společnosti. Stejně tak u spolku může být statutární orgán individuální nebo kolektivní. Individuálním se myslí třeba předseda spolku, v případě kolektivního se může jednat o předsednictvo nebo třeba výbor. Spolek může (ale na rozdíl od statutárního orgánu nemusí) mít také třeba kontrolní nebo rozhodčí orgán – kontrolní komisi, smírčí výbor a podobně. Kromě statutárního orgánu musí být určen také orgán nejvyšší. Ten volí právě jednotlivé orgány a rozhoduje zásadní záležitosti spolku.  Zpravidla se jedná o schůzi členů nebo valnou hromadu.

Připravte zakladatelskou listinu: O založení spolku rozhodne členská schůze nebo valná hromada, je možné také založení jednoduchou zakladatelskou listinnou, která osvědčuje vůli všech zakladatelů.

Podejte návrh rejstříkovému soudu: Všechny spolky jsou evidovány ve veřejném rejstříku, podobně jako firmy. Návrh na zápis spolku se podává příslušenému krajskému soudu. Návrh se vyplňuje online přes webové stránky Ministerstva spravedlnosti a dá se podat elektronicky nebo v listinné podobě.

Jak to celé dopadne: V zákonné lhůtě rozhodne rejstříkový soud o podaném návrhu tak, že spolek zapíše a návrhu tedy vyhoví. V případě nedostatků může soud vyzvat zakladatele k doložení potřebných listin nebo jejich přípravě, v případě zcela vadného návrhu pak k zápisu spolku nedojde. Proti rozhodnutí soudu je samozřejmě možné podat odvolání.

Netrapte se složitým procesem založení: Ušetřete čas a zbytečný stres improvizovaným zakládáním spolku. Svěřte se profesionálům a získejte unikátní možnost založit spolek rychle a bez komplikací.